FLERE SKAL LØFTE VISIONEN

GIF har afholdt et vellykket seminar for idrætsforeninger uden specialforbund – hvor alle foreninger uden et tilknyttet specialforbund var inviteret. Seminaret havde til formål at kigge på muligheder, der kan give mere medbestemmelse til klubber uden specialforbund.

Derudover er en af GIFs prioriteter også at skulle blive ”Medlemmernes forbund – sammen om idræt og visionen”. Bl.a. ved at inddrage og lytte til de foreninger, der ikke har et specialforbund. GIF ønsker at sikre, at disse foreninger i højere grad kan blive hørt og får mulighed for at bidrage til udviklingen af idrætten i Grønland.

 

Under seminaret blev der drøftet en række vigtige emner, herunder GIF’s lovgivning, fordelingsnøgle for idrætsforeninger uden specialforbund samt generel udvikling inden for idrætten. Deltagerne delte deres udfordringer og ønsker, som GIF vil tage med i det videre arbejde.

 

De input, der kom frem på seminaret, vil blive videreformidlet til GIF’s bestyrelse, der også havde deltagelse fra forperson Claus Nielsen, næstforperson Bolethe Stenskov og bestyrelsesmedlem Sequssuna Fleischer Schmidt. De relevante emner kan blive taget op på det kommende Repræsentantskabsmøde.

 

GIF ser dette som et vigtigt skridt mod en endnu stærkere og mere inkluderende idrætsorganisation i Grønland.

Vi er her for dig

Find en medarbejder

Skal du have hjælp til noget, eller har du et spørgsmål? Så find den helt rigtige medarbejder til at besvare dit spørgsmål. Klik på knappen og find en medarbejder: